Header

UZH-Logo

Maintenance Infos

Browse by Creators

Navigate back| Up a level
Export as
Number of items: 4.

Die Exekutivmitglieder in den Schweizer Gemeinden. Edited by: Geser, H; Meuli, U; Ladner, A; Steiner, R; Horber Papazian, K (2011). Glarus/Chur: Rüegger Verlag.

Schwarz, D; Schädel, L; Ladner, A (2009). The strength of promissory representation. What makes MPs change their positions? In: NCCR Workshop 'Political representation: New forms of measuring and old challenges, University of Bern, 12 November 2009 - 13 November 2009.

Schwarz, D; Schädel, L; Ladner, A (2009). The half-life of election pledges. What makes MPs change their positions? In: Swiss Electoral Studies (Selects) workshop "Voting behavior and campaign dynamics in the Swiss National Elections 2007", Neuchâtel, 23 October 2009 - 24 October 2009.

Ladner, A; Bühlmann, M (2007). Demokratie in den Gemeinden. Der Einfluss der Gemeindegrösse und andere Faktoren auf die Qualität der lokalen Demokratie. Zürich: Rüegger.

This list was generated on Sat Sep 23 02:55:29 2017 CEST.